NRohirrim NRohirrim
1385
BLOG

Problem Żmudzi na Litwie

NRohirrim NRohirrim Polityka Obserwuj notkę 4

Problem Żmudzi na Litwie

 


Żmudź
Powiedzieć Żmudzinowi, że jest Litwinem to mniej więcej tak jakby powiedzieć Holendrowi, że jest Niemcem. Istnieje na Żmudzi w Litwie palący problem. A jest nim nieuznawanie przez państwo litewskie praw Żmudzinów do własnej etniczności.

 



Długie dzieje Żmudzi
Historia Żmudzi sięga czasów, gdy plemię samogickie - jedno z ludów bałtyckich - osiedliło się nad Bałtykiem w dolnym biegu Niemna. Od XIII wieku Żmudź, podobnie jak Polska, była notorycznie najeżdżana przez krzyżaków. Nieco później, wielki książe litewski Witold paktował z krzyżakami odstępując im prawa do niepokornej Żmudzi. Wojska litewskie niejednokrotnie wspierały krzyżaków w walkach przeciwko Żmudzinom. Następnie Żmudź została przyłączona do Wielkiego Księstwa Litewskiego - jako starostwo. Jednakże potem, władcy Polski przywrócili Żmudź jako księstwo wewnątrz Rzeczypospolitej, której los i rozbiory Żmudź podzieliła.

Żmudź jak druga Irlandia?
Po I wojnie światowej Litwa uzyskała niepodległość. Następowała agresywna ekspansja tego kraju. Nacjonalistom litewskim nie przeszkadzało nawet to, że za stolicę obrali sobie Kowno, które było w większej mierze zamieszkane przez Polaków niż Litwinów.  W ramy nowopowstałego państwa przyłączona została także Żmudź. Traktowana prowincjonalnie przez rząd litewski cierpiała biedę. Wielu Żmudzinów musiało emigrować za chlebem, podobnie jak wielu Irlandczyków wyemigrowało z Irlandii swego czasu, gdy dochodziło do klęsk głodu, a rząd w Londynie niezbyt wiele sobie z tego robił co się dzieje na drugiej z Wysp Brytyjskich.

Żmudź na tle Litwy
W związku z brakiem rejestrowania Żmudzinów jako Żmudzinów w rejestrach trudno dokładnie określić ich liczbę. Statystyki jeszcze z pierwszej połowy XX wieku mówiły o 450 tysiącach. Obecnie szacuje się, że na Litwie jest pół miliona Żmudzinów (podczas gdy całość populacji Litwy wynosi 3 miliony).

 


 

 

Co dalej?
Tyle się mówi w Europie, w Unii Europejskiej o poszanowaniu mniejszości itd. Jednocześnie nie zwraca się pilniejszej uwagi na nieuznawaniu Żmudzinów. W samym środku UE! Mimo, że w porównaniu do ogólnej liczby ludności Litwy, Żmudzini stanowią znaczny jej odestek, to ogólnie nie są licznym narodem (tak jak i sama Litwa nie jest wielkim krajem) i ich głos może nie być należycie wysłuchiwany na forum europejskim, tym bardziej jeśli wielu decydentów woli pozostawać głuchymi. Narody mają prawo do samostanowienia. Nie musi to oznaczać, że Żmudź miałaby stworzyć własne państwo. Ale przydałaby się dla niej chociaż autonomia. Trzymam kciuki za Żmudzinów.

NRohirrim
O mnie NRohirrim

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka