Sarkozy i Netanyahu
Sarkozy i Netanyahu
NRohirrim NRohirrim
293
BLOG

UE blokuje Iran, Izrael zadowolony, m.in. Grecja straci

NRohirrim NRohirrim Polityka Obserwuj notkę 8

Za tvn24: www.tvn24.pl/1,1732378,druk.html

 

Europa uderza w Iran. Izrael zadowolony


Premier Izraela wyraził zadowolenie z powodu decyzji państw Unii Europejskiej, które chcą zaostrzyć sankcje wobec Iranu. - Uważam, że jest to krok w dobrą stronę. Nie można jednak przewidzieć jego efektu - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu. Rosja wyraziła natomiast "ubolewanie i niepokój". - To oczywiste, że to presja i dyktat, które mają "ukarać" Iran - napisało rosyjskie MSZ.

Reakcję Izraela i Rosji wywołało porozumienie, jakie osiągnęły w poniedziałek państwa UE w Brukseli. Zadecydowano o wprowadzaniu stopniowego embarga na ropę z Iranu, zakazano też przeprowadzania większości transakcji finansowych z irańskim bankiem centralnym i zamrożono aktywa kolejnych irańskich firm.



Są to jak do tej pory najdrastyczniejsze sankcje wymierzone w Iran, które mają zmusić ten kraj do zaniechania prac przy swoim militarnym programie atomowym.

Tel-Awiw widzi pozytywy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu pochwalił krok UE, lecz zaznaczył, że nie wiadomo tak naprawdę, czy udaremni on ambicje nuklearne Teheranu.

- Zaostrzenie sankcji przez Europejczyków i ton (porozumienia) są ważne, ponieważ dają Irańczykom do zrozumienia, że nie do zaakceptowania jest kontynuowanie przez nich programu nuklearnego - oświadczył natomiast na antenie rozgłośni wojskowej wicepremier i minister ds. służb specjalnych i energetyki atomowej Dan Meridor.

Podkreślił, że Iran musi zrozumieć, iż panuje determinacja w kwestii uniemożliwienia mu pozyskiwania broni nuklearnej. - Irański reżim jest zaniepokojony wpływem tych sankcji, które mają szanse się powieść - powiedział Meridor. Zastrzegł, że wolałby, aby zostały one wprowadzone szybciej. W jego opinii, aby nowe restrykcje unijne mogły być skuteczne, muszą je wprowadzić również takie kraje jak Japonia i Korea Południowa, które nadal kupują irańską ropę.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Danny Ajalon powiedział na antenie radia publicznego, że nowe sankcje "oddalają interwencję wojskową (w Iranie), jeśli zostaną zastosowane zdecydowanie i w długiej perspektywie". - Od tej chwili to Irańczycy stoją przed dylematem: muszą zdecydować, czy wstrzymają swój nielegalny program nuklearny, czy będą nadal narażać na niebezpieczeństwo reżim ajatollahów - powiedział.

Negatywna ocena Moskwy. Zdecydowanie mniej zadowolona z decyzji UE jest Rosja. Rosyjskie MSZ oświadczyło: "nasi europejscy partnerzy" podążają złą ścieżką. - Pod taką presją Iran nie zgodzi się na żadne ustępstwa i zmiany w swojej polityce - napisano w komunikacie.

Minister Siergiej Ławrow stwierdził natomiast, że ma nadzieję nie rychłe wznowienie negocjacji międzynarodowych na temat programu atomowego Iranu.



 
i jeszcze fragment artykułu z Dziennika.pl gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/376406,grecja-odczuje-unijne-sankcje-przeciw-iranowi.html


Unia Europejska zdecydowała o wprowadzeniu embarga na import ropy naftowej z Iranu. Ale myliłby się ten, kto sądzi, że sankcje najmocniej dotkną władze w Teheranie. Cienko zaśpiewają też same kraje Wspólnoty. Biednemu zawsze wiatr wieje w oczy. Unia Europejska uzgodniła wczoraj wprowadzenie embarga na import irańskiej ropy. Ale wskutek sankcji ucierpi nie tylko Teheran, lecz także pogrążone w kłopotach finansowych kraje południowej Europy. (...) We Włoszech i w Hiszpanii irański surowiec stanowi po 13 proc. zużywanej w tych krajach ropy. W Grecji ten odsetek jest podobny, a na dodatek Ateny kupują ją na wyjątkowo korzystnych warunkach. Greckie rafinerie mogą płacić nawet 60 dni po otrzymaniu surowca, co dla kraju funkcjonującego w dużej mierze dzięki zagranicznej pomocy finansowej ma ogromne znaczenie. (...) Po ogłoszeniu sankcji cena ropy Brent wzrosła o 1,2 proc., przekraczając poziom 111 dolarów za baryłkę.

 

I mój komentarz.

Trudno żeby rząd izraelski miał nie być zadowolony, skoro to przede wszystkim w interesie jego amibicji robione. A, że kosztem np. takiej Grecji i innych krajów UE? A kogo to obchodzi.

NRohirrim
O mnie NRohirrim

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka